Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Materiały do złoceń

W naszym sklepie znajdziesz wszystkie materiały do złoceń, które są Ci potrzebne. Wybór właściwych produktów ułatwią Ci ich szczegółowe opisy i doświadczeni sprzedawcy naszego sklepu.

 

Wybierz ilość i dodaj
Wybierz ilość i dodaj
​Pozłotnictwo to bardzo stara gałąź sztuki. Przez wieki opracowano wiele sposobów pozłacania różnych przedmiotów w zależności od tego, z czego zostały wykonane i do czego miały służyć. 

W ramach rękodzieła i działalności hobbystycznej najlepiej sprawdzają się techniki nowoczesne, które oprócz tradycyjnych złotych płatków i ich imitacji wykorzystują pasty i lakiery pozłotnicze oraz  złoto w proszku. Dziś możliwe jest pozłacanie nawet potraw, w szczególności ciast i i deserów złotem jadalnym.

Sztuka dekorowania złotem 

Złoto i srebro ze względu na swoją trwałość i piękno zawsze kojarzy się z bogactwem, dostojeństwem i szlachetnością. To wystarczające powody, by każdy chciał je posiadać. Ze względu na swoją cenę nie wszystkie przedmioty wykonywano ze złota i nie każdą rzecz można ze złota wykonać. Dlatego rozwinęła się sztuka pozłacania przedmiotów wykonanych np. z drewna, kamienia czy papieru za pomocą cienkich płatków tego szlachetnego kruszcu. Znacznie tańszą techniką złocenia jest używanie past i lakierów pozłotniczych oraz szlagmetalu i szlagaluminium, czyli imitacji złota i srebra, co uczyniło tę sztukę bardziej powszechną i przystępną.

Złocenia obrazów i ikon 

Niezwykłego uroku nabierają obrazy z elementami złota. Znamy piękne zabytki piśmiennicze bogato zdobione ilustracjami ze złotymi motywami. Każda ikona ma elementy złote. Ty także możesz namalować obraz i ozdobić go złotym tuszem albo farbą. Polecamy doskonale imitujące złoto farby marki Talens i Schmincke, tusze Winsor&Newton i system miniatum ink Kölnera.
Złocenia przedmiotów drewnianych, ceramicznych, szklanych
Doskonałymi przykładami sztuki pozłotniczej są przepiękne dekoracje i wyposażenie gotyckich kościołów, które przepełnione są bogato złoconymi rzeźbami i dekoracjami. Piękne złote i srebrne ołtarze są w rzeczywistości drewniane lub kamienne, jedynie pokryte płatkami prawdziwego złota lub srebra. Takim pozłotnictwem zajmują się mistrzowie pozłotnictwa i konserwatorzy dzieł sztuki. 

My dajemy Ci możliwość złocenia drobnych przedmiotów codziennego użytku za pomocą farb olejnych, akrylowych, a także woskowych past pozłotniczych marki Renesans albo Daley Rowney, które szczególnie sprawdzają się w złoceniu drewnianych i gipsowych ram do obrazów. 
Jeśli spotkałeś się już z techniką decoupage, doskonale poradzisz sobie ze złoceniami za pomocą kleju tzw. mikstionu akrylowego i płatków szlagmetalu, imitujących prawdziwe złoto. Niestety szlagmetal nie jest odporny na szkodliwy wpływ wilgoci, koniecznie trzeba udekorowany przedmiot zabezpieczyć odpowiednim werniksem pozłotniczym, np. Mekka, Inkral lub politurą na szelaku. Szlachetne postarzenie uzyskasz nakładając patyny w różnych odcieniach marki Talens.
Jeśli chcesz pozłocić porcelanową filiżankę albo szklany wazon, skorzystaj ze specjalnych złotych farb do ceramiki i szkła. 

Złocenia potraw i napojów

Złoto używane do dekorowania potraw jest naturalne i biologicznie obojętne. Jest bardzo delikatne, ale równocześnie wystarczająco trwałe, by nie rozpłynąć się w cieczy czy na gotowym daniu, albo cieście. Złoto jadalne nie zmienia smaku potraw, jednak sprawia, że zyskują one na wyglądzie nabierając naprawdę ekskluzywnego charakteru. 
Szczególnie efektownie wyglądają złote dekoracje tortów albo gorzkiej czekolady. Zaletą dekoracji złotem jadalnym jest fakt, że nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, by samodzielnie wykonać taką dekorację. Delikatne złote jadalne płatki, które znajdziesz w naszym sklepie można aplikować bezpośrednio na potrawę lub za pomocą zwykłej pincety. 

Trochę wiedzy o tradycyjnym złoceniu na pulment

Pulment to specjalna glinka (bolus) z klejem zwierzęcym (np. króliczym), którą pokrywano złocone elementy dla wypełnienia nierówności złoconego przedmiotu. Wielokrotne nakładanie, szlifowanie i wygładzanie kolejnych warstw pulmentu tworzyło idealnie gładką powierzchnię. Posmarowanie 40 % alkoholem etylowym uaktywniało klej i sprawiało, że nakładany płatek złota przyklejał się dokładnie i doskonale imitował gładką powierzchnię metalu. Umiejętne wygładzenie agatem nadawało wyjątkowy połysk idealnie imitując taflę złota. 

To tylko zarys tej techniki. Trzeba ogromnej wiedzy i umiejętności, aby z powodzeniem ją stosować, dlatego zachęcamy do sięgnięcia po fachowe książki o pozłotnictwie, np. „Pozłotnictwo” Zdzisława Engelmana i śledzenia stron internetowych poświęconych konserwacji dzieł sztuki.
Szybka Dostawa
Szybka Dostawa Wygodne formy dostawy
14 dni na zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja
Gwarancja najwyższej jakości
Rekomendacja
Rekomendacja Serwisu Plastyk.pl

Kurierzy / płatności

Zapis do newslettera