Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Dłuta, szpatułki i rylce dla rzeźbiarza oraz grafika

Dłuta, szpatułki i rylce dla rzeźbiarza oraz grafika
stre dłuta i rylce do drewna albo do linorytu, wielokształtne szpatułki i oczka do gliny oraz gipsu, precyzyjne igły i gładziki do metalu to bogata paleta różnorodnych akcesoriów pożądanych przez rzeźbiarzy i grafików w ich pracowniach.

Wybierz ilość i dodaj
Wybierz ilość i dodaj

W naszym sklepie zaopatrzysz się także w glinęgips, deski lipowe do rzeźbienia, a także linoleum oraz farby i tusze graficzne.

Wybór właściwego narzędzia jest niełatwy. Zatem kilka uwag, na co zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowej.

Dłuto dłutu nierówne

Pod bardzo szeroką nazwą „dłuta” kryją się trzy główne rodzaje: do kamienia, drewna i linorytu. Chociaż wyglądają bardzo podobnie, różnią się przede wszystkim twardością stali, z której zostały wykonane. Najtwardsze służą do kamienia, a delikatniejsze do drewna i linorytu. Wszystkie powinny być ostre i mieć wygodny uchwyt. Ten znów zależy od techniki rzeźbienia.

Cechy dobrego uchwytu dłuta

Rycie w różnych materiałach wymaga wysiłku. Dłoń i nadgarstek obciążone długą pracą mogą ulec kontuzji. Dlatego bardzo ważny jest kształt rękojeści dłuta i materiał, z którego została ona wykonana. Najwygodniejsze są zatem dłuta z okrągłą gałką, która dobrze mieści się w dłoni i dobrze przenosi siłę nacisku z dłoni na ostrze. Duże dłuta do drewna, mają dodatkowo metalową obręcz, która ma zabezpieczać rękojeść przed uszkodzeniem w czasie pobijania. Warto także wybrać uchwyt drewniany. To naturalny materiał, który jest najprzyjemniejszy dla naszej skóry. Plastikowe propozycje są oczywiście tańsze, ale trudno pracować nimi przez dłuższy czas. Są natomiast wystarczające dla osób, które nie wiedzą jeszcze czy rzeźbienie albo rycie będzie ich pasją i chcą tylko spróbować. Pod tym względem dobrą opinię mają dłuta firmy Marcinkiewicz, włoskie RGM.

Cechy dobrej klingi dłuta

Chodzi o to, by dłuto było ostre i to długo. To zależy od stali, z której jest wykonana klinga. Zwykle jest to stal węglowa, ale może też być ona wzbogacona o dodatki, które zmieniają jej właściwości, np. zwiększają twardość, zwiększają odporność na przegrzanie podczas ostrzenia lub amortyzują uderzenia. Najdłużej zachowują ostrość dłuta, których klinga wykonana jest ze stali o wysokiej twardości. Do jej określenia służy skala Rockwella. Zawiera ona wartości 20-100 HRC (Hughona Rockwella dla metody C). Bardzo twarda stal używana do produkcji dłut i ostrzy noży ma wartość 55-66 HRC Istotna jest też długość klingi, która ulega skróceniu podczas ostrzenia. Im dłuższa więc, tym dłużej będzie służyć. Dlatego polecamy dłuta firmy Ewa Marcinkiewicz.

Narzędzia do pracy w metalu

Rysowanie na metalowej płytce to raczej rycie delikatnych linii stalową igłą lub siekanie całych powierzchni chwiejakiem lub ruletką. Materiały uzupełniające: prasa, wałki, odpowiedni papier. Zupełnie inne narzędzia są potrzebne do pracy z gliną, plasteliną czy gipsem. Są to różne „oczka” i „uszka” druciane na drewnianych rączkach, którymi artysta wybiera zbędny materiał. Podobnie używane są szpatułki drewniane lub plastikowe oraz specjalne nożyki do modelowania. Najpopularniejsze to produkty bydgoskiej firmy Ewa Marcinkowska i włoskiej RGM.

Szybka Dostawa
Szybka Dostawa Wygodne formy dostawy
14 dni na zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja
Gwarancja najwyższej jakości
Rekomendacja
Rekomendacja Serwisu Plastyk.pl

Kurierzy / płatności

Zapis do newslettera