Media malarskie są cichym i dyskretnym sprzymierzeńcem każdego twórcy. Dobra ich znajomość zawsze przynosi korzyść artyście i jego dziełu. Są to środki naturalne lub chemiczne, które zmieniają właściwości farb, pozwalają na ulepszenie i ułatwienie pracy, często wzbogacają paletę malarską w pasty o niestandardowych właściwościach, a także utrwalają i zabezpieczają gotowe już dzieła.
Media malarskie
Popularne kategorie w sklepie
Media malarskie, czyli substancje, które po zmieszaniu z farbami zmieniają ich właściwości. Stosowane są też do wykańczania gotowych obrazów. Wpływają na szybkość schnięcia, połysk, fakturę. Produkowane media dedykowane są dla poszczególnych technik malarskich. Zastosowane mediów nadaje pracom specyficznych cech, które często decydują o ostatecznym wydźwięku dzieła.
Media do wybranych technik malarskich
Media olejne
Najpopularniejsze media olejne, to terpentyna, sykatywa, olej lniany, olej żywiczny, werniks. Terpentyna rozpuszcza substancje organiczne: tłuszcze, parafiny, żywice. Stosuje się ją do rozcieńczania farb olejnych, mycia pędzli i szpachelek malarskich oraz innych narzędzi. Chociaż przyspiesza wysychanie, jednocześnie powoduje matowienie barwy. Sekatywa podobnie jak terpentyna przyspiesza wysychanie farb. Dodana w zbyt dużej ilości sprzyja matowieniu. Olej lniany spełnia funkcję zarówno spoiwa, jak i medium. Zabezpiecza malowane powierzchnie, rozrzedza farby nie powodując matowienia, wyrównuje połysk ale wydłuża czas wysychania. Olejek żywiczny zwiększa połysk, zmniejsza lepkość farby, przyspiesza proces schnięcia, powoduje równomierne wysychanie warstw malarskich.
Werniks w zależności od rodzaju zmienia gęstość farb, przyspiesza schnięcie, nadaje połysk.
Media akrylowe
Tworzone są na bazie żywic syntetycznych w bardzo wielu rodzajach. Pozwala to precyzyjny dobór w zależności od zamierzonego efektu. Mogą pełnić funkcję mediów strukturalnych. Nakłada się je w tym wypadku na płótno przed zastosowaniem farby akrylowej. Wykazują się duża wsechstronnosacią zastosowań. Mogą być używane w malarstwie olejnym.
Media akwarelowe
Pozwalają na zmianę właściwości farb akwarelowych, co w tej nie pozwalającej na korektę technice ma niebagatelne znaczenie. Poprawiają płynność farb, pozwalają na tworzenie efektów teksturowych, a nawet perłowych. Ułatwiają wymywanie pigmentów z podłoża, co rozszerza paletę możliwości stosowania efektów: uzyskiwania świateł, transparentności, czy gradientu w twórczości akwarelowej.
Media do pasteli
To głównie fiksatywy (do suchych pasteli i węgla) i werniksy do pasteli olejnych i kredek świecowych. Stosowane do utrwalenia i zabezpieczenia rysunków przed działaniem czynników zewnętrznych. Regulują połysk i podbijają głębię kolorów.