Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane
Kategorie

Podobrazia, płótna, krosna

Podobrazia, płótna, krosna

Podobraziem nazywane jest podłoże malarskie w malarstwie sztalugowym, czyli materiał, na którym wykonuje się malowidło. Jeśli chodzi o malarstwo ścienne (lub inne typy malarstwa), używa się raczej określenia podłoże malarskie. W starożytności malowano głównie na tablicach kamiennych i drewnianych, w średniowieczu na drewnie, a począwszy od renesansu - coraz częściej na płótnie.

Popularne kategorie w sklepie

Zobacz więcej kategorii

Podobrazia płócienne

Płótno lniane, konopne, bawełniane, jedwabne lub syntetyczne napinane jest na krośnie (nibyramie) o sklejonych na stałe i usztywnionych narożnikach. Podobrazi płóciennych zaczęto używać już w XV wieku, ale prawdziwą popularność uzyskały pod koniec wieku XVII. Używano ich głównie do techniki olejnej. Płótno aby pełnić funkcję podobrazia musi być odpowiednio przygotowane. Poddawane jest dekatyzacji, prasowaniu, usuwaniu nierówności i przeklejaniu klejem kostnym lub skórnym. Klej pełni rolę izolatora odwrocia od czynników zewnętrzych (głównie wilgoci) oraz wzmacnia strukturę płótna. Następnym etapem jest gruntowanie, czyli pokrycie warstwą masy podkładowej. Niekiedy płótno (zwłaszcza w mniejszych formatach) przykleja się na podkład drewnopochodny lub papierowy. Podobrazia płócienne stały się popularne dzięki lekkości i elastyczności. Mają jednak też swoje wady, np. wrażliwość na zmiany wilgotności otoczenia, łatwość uszkodzeń mechanicznych i termicznych.

Przygotowanie podobrazia krok po kroku

W ofercie naszego sklepu znajdziesz dla siebie wysokiej jakości gotowe podobrazia płócienne, ale jeśli zechcesz zrobić je samodzielnie, kupisz tu wszystko to, czego potrzebujesz. Narzędzia, których będziesz potrzebować, to drewniany młotek, kątownik, linijka, ołówek, nożyce z ząbkami, pistolet tapicerski i zszywki, taśma miernicza, szczypce do napinania płótna.
A więc na początek zakup dobrych krosien. Listwy na krosna dostępne są w różnych wymiarach. Muszą mieć ścięte narożniki i posiadać złącze na wpust i pióro oraz fazowane lico. Przy formatach większych niż 80x80 cm nieodzowne będzie zamontowanie listwy środkowej spinającej boki. W nacięcia narożników złożonych krosien montuje się kliny, które dają możliwość regulowania napięcia płótna.

Wybór, montowanie, przeklejanie i gruntowanie płótna

Gramatura płótna ze względu na jego rozciągliwość w zasadzie nie powinna być mniejsza niż 410 g/m2 . Najczęściej przez twórców wybieralne jest płótno lniane, lub jako jego alternatywa – bawełniane. Płótno lniane charakteryzuje się dużą trwałością. Raz naciągnięte na krosna zachowuje sztywność, jest podatne na uderzenia pędzla. Powinno posiadać gęsty splot i równe nitki, a faktura pozostawać widoczna pomimo nakładania kilku warstw gruntu i farby. Surowe płótno lniane należy najpierw namoczyć, ponieważ napięte na krosna kurczy się, faluje i trudno je przeklejać. Jeśli po napięciu na krosna zostanie zmoczone, a po wyschnięciu zdjęte i napięte ponownie, problemy z falowaniem powinny ustąpić. Płótno najwygodniej naciągać na krosna używając szczypiec, a do przypinania powszechnie używa się zszywek. Tak przygotowane płótno pokrywa się cienką warstwa kleju króliczego lub skórnego (przeklejanie). Po wyschnięciu kleju można przystąpić do gruntowania. Dobór gruntu zależy od wybranej techniki malarskiej. Nakłada się go cienkimi warstwami po całkowitym wyschnięciu warstwy nałożonej. Kierunek nakładania kolejnej warstwy w stosunku do poprzedniej powinien mieć kąt prosty. Po uzyskaniu odpowiedniej grubości i wyschnięciu, grunt należy przeszlifować drobnym papierem ściernym. Na tak przygotowanym podobraziu można już rozpoczynać pracę twórczą.

Nasi sprzedawcy chętnie doradzą ci w razie jakichkolwiek wątpliwości i pomogą w dokonaniu satysfakcjonującego i odpowiedniego do potrzeb zakupu materiałów. 

Każde malarskie dzieło sztuki wymaga odpowiedniego podłoża czyli podobrazi. Może nim być ściana, deska czy papier, ale najczęściej używane jest płótno naciągnięte na drewniane krosna, czyli podobrazie. Jego jakość ma wpływ na ostateczny wygląd oraz trwałość dzieła sztuki. Dlatego istotne jest z jakiego drewna, płótna i gruntu jest wykonane. Oferujemy krosna, płyty malarskie i podobrazia tylko najwyższej jakości wykonane przez doświadczonych stolarzy.

Szybka Dostawa
Szybka Dostawa Wygodne formy dostawy
14 dni na zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja
Gwarancja najwyższej jakości
Rekomendacja
Rekomendacja Serwisu Plastyk.pl

Kurierzy / płatności

Zapis do newslettera