Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane
Kategorie

Papiery dla plastyków, studentów i dzieci

Papiery dla plastyków, studentów i dzieci

Oferujemy szeroki asortyment szkicowników, bloków rysunkowych i malarskich oraz notatników. Papier do prac artystycznych kupisz również w pojedynczych arkuszach. Dbamy, by nasze produkty spełniały wysokie wymagania artystów. Przekonaj się, że rysowanie i malowanie na nich jest naprawdę satysfakcjonujące. 

Popularne kategorie w sklepie

Zobacz więcej kategorii

Tworzenie własnoręcznie spersonalizowanego albumu, pięknej księgi gości albo modnego bullet journal wyzwoli Twoją kreatywność i podkreśli indywidualność. Wysoką jakość papieru gwarantują renomowani europejscy producenci, np. Fabriano, Canson i Hahnemühle. Szkicowniki i bloki akwarelowe Gammy, bloki i papiery rysunkowe Cansona, sketch booki Talensa są dobrze znane artystom. Oczywiście, w odpowiedzi na rosnące potrzeby i precyzyjne wymagania artystów, wciąż powstają nowe produkty, systematycznie wzbogacamy o nie nasz asortyment. Dołącz do grona naszych Klientów i wybierz dla siebie najlepszy papierniczy zakup.

Parametry papieru, które trzeba znać

Podstawowe parametry, które warto znać wybierając papier dotyczą jego grubości, koloru, faktury i rozmiaru. Grubość określa się przez podanie tzw gramatury, czyli wagi arkusza papieru o powierzchni 1 m2. Zatem określenie, że gramatura wynosi 90 g/m2 oznacza, że taki arkusz papieru waży 90 g. Jest to papier bardzo cienki. Im wyższa gramatura, tym grubszy papier. Określając kolor papieru należy najpierw zwrócić uwagę czy jest on barwiony w masie czy tylko na powierzchni. Barwienie w masie daje gwarancję, że kolor jest taki sam na powierzchni i wewnątrz arkusza papieru, co jest istotne przy pracach kreatywnych albo przy nanoszeniu poprawek.

Renomowani producenci unikają oferowania klientom papieru barwionego tylko na zewnątrz. Określając kolor papieru należy posługiwać się tylko wzornikiem przygotowanym przez producenta, bowiem odcienie barw zależą nie tylko od użytego pigmentu, ale również od struktury i składu papieru. Pojęcie faktura dotyczy stopnia szorstkości papieru i ewentualnych wzorów na jego powierzchni.

Papier może być zatem:

 • gładki;
 • ziarnisty (szorstki): drobnoziarnisty, średnioziarnisty, ziarnisty;
 • fakturowany, np. canvas grain (faktura przypominająca płótno).
 • Rozmiary papieru zależą od tego, czy są w rolkach, arkuszach czy blokach.


Bloki zwykle są w formatach A:

 • A6 (10,5 cm x 14,8 cm ),
 • A5 (14,8 cm x 21 cm),
 • A4 (21 cm x 29,7 cm),
 • A3 (29,7 cm x 42 cm),
 • A2 (42 cm x 59,4 cm).


Arkusze papieru występują najczęściej w formatach B:

 • B1 (70 cm x 100 cm), B2 (50 cm x 70 cm),
 • A1 (59,4 cm x 84,1 cm).


Papiery dla plastyków


Dobry papier musi legitymować się informacją o swoim składzie, alkaliczności, kurczliwości, rodzaju zaklejenia, a nawet procesie produkcji. Artyści muszą mieć pewność, że papier na którym pracują spełni ich oczekiwania, nie zmieni kolorów i przetrwa kilka wieków. Najlepsze papiery wyprodukowane są z włókien bawełnianych, są mocno zaklejone, bez sztucznych wybielaczy i z zabezpieczeniem przeciwgrzybiczym. Bezwzględnie muszą być bezkwasowe, by miały szansę przetrwać dłuższy czas. Zwykle są produkowane na maszynie cylindrycznej, co zapewnia im stabilność wymiarową w trakcie moczenia i równomierne rozkładanie pigmentu w trakcie malowania lub druku.
Szkicowniki i bloki do rysowania


Do technik tzw. suchych, czyli ołówka, węgla, kredki i pasteli, wystarczą arkusze o niskiej gramaturze: 90 g/m2 – 160 g/m2. Najwygodniej mieć je w postaci bloku klejonego lub na spirali, aczkolwiek włoska firma Fabriano oferuje także papier do rysunku w rolce o wymiarach 1,5 m x 10 m. Lekko ziarnista faktura tego papieru sprzyja trwałemu osadzaniu się pigmentu i ułatwia tonowanie rysunku. Wyjątkowe efekty można uzyskać wykorzystując do rysunku pastelą przepiękny papier welurowy, który przypomina swoją fakturą miękką tkaninę z delikatnym meszkiem.


Arkusze papieru do akwareli, oleju, akrylu


Papier do technik mokrych musi być gruby: do tuszu i gwaszu - 200 g/m2,
do farb akrylowych i farb olejnych – 400 g/m2,
do akwareli najlepiej - 300 g/m2.


Są jednak papiery dedykowane malarstwu akwarelowemu w gramaturach: 200g/m2, 250g/m2, a nawet 600 g/m2. O doborze podłoża malarskiego decyduje sam artysta. Może wybierać spośród arkuszy i bloków w różnych formatach i grubościach oferowanych przez renomowanych producentów, np. Cansona, Fabriano, Huhnemühle. Na uwagę zasługują bloki akwarelowe Gammy, w których kartki sklejono na krawędziach, żeby uniknąć marszczenia się papieru podczas moczenia farbą i wysychania gotowego obrazu. To znakomite ułatwienie pracy akwarelisty w plenerze. Nowością na polskim rynku jest bogata oferta rosyjskiej marki Palazzo.

Papiery do grafiki

Dla grafików najlepsze są papiery specjalnie dedykowane do technik graficznych o grubości 250 g/m2 – 300 g/m2. Cechuje je stabilność parametrów, ponieważ muszą dobrze znosić moczenie i nacisk prasy drukarskiej. Bez ryzyka można zaufać papierom graficznym firm Huhnemühle, Fabriano czy Canson.

Szybka Dostawa
Szybka Dostawa Wygodne formy dostawy
14 dni na zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja
Gwarancja najwyższej jakości
Rekomendacja
Rekomendacja Serwisu Plastyk.pl

Kurierzy / płatności

Zapis do newslettera