Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Media malarskie do farb olejnych

Media malarskie do farb olejnych

Media olejne (alkidowe) przyspieszają wysychanie farb olejnych, zmieniają ich konsystencję, połysk i cechy laserunkowe. Znajdziesz tu bogaty wybór wysokiej jakości różnych rodzajów mediów, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie unikalnych oraz przewidywalnych efektów - od malowania laserunkami (warstwami) na impastach skończywszy. 


Wybierz ilość i dodaj
Wybierz ilość i dodaj

Po co stosować media olejne

Do podstawowych mediów olejnych należy terpentyna (lub jej ekologiczny, bezwonny zamiennik), sykatywa, olej żywiczny, olej lniany, werniks. Każde z nich stosuje się w celu uzyskania konkretnego efektu, a eksperymentowanie i łączenie ich ze sobą i z farbą może dać naprawdę ciekawe rezultaty. Rozpuszczalniki i rozcieńczalniki pozwalają na swobodną kontrolę konsystencji farby olejnej. Oleje zmieniają czas schnięcia, nadają farbom świetlistości, połysku i przeźroczystości. Sykatywy przyspieszają wysychanie, mają też wpływ na poziom połysku.  Werniksy zabezpieczają i utrwalają obraz, mogą też rozdzielać poszczególne warstwy i regulować połysk.

Czy o tym wiedziałeś?

Terpentyna, to mieszanina terpenów o barwie żółtej lub bezbarwna, o charakterystycznym zapachu. Źle rozpuszcza się wodzie. Rozpuszcza tłuszcze, parafiny, żywice i in. substancje organiczne. Służy do rozcieńczania farb oraz mycia pędzli i akcesoriów warsztatowych. Dodana do farby przyśpiesza nieco jej wysychanie i powoduje matowienie koloru.

Olej lniany służy do zabezpieczania powierzchni malowideł i polichromowanych rzeźb oraz jako spoiwo i medium w malarstwie. Dodany do farb, rozrzedza je nie powodując matowienia i wyrównuje połysk.

Sykatywa, to mówiąc najogólniej sole kwasów pochodzących z kalafonii z metalami o zmiennym stopniu utlenienia. Dodana w niewielkiej ilości powoduje szybsze wysychanie farb – w większej wpłynie na utratę połysku. Warto pamiętać o tym, że poszczególne kolory mają różny czas schnięcia, także po dodaniu sykatywy.

Olejek żywiczny, to medium na bazie damary i oleju lnianego. Zwiększa połysk farby, zmniejsza jej lepkość, przyspiesza schnięcie i powoduje równomierne wysychanie warstwy malarskiej.

Werniks końcowy damarowy (matowy lub błyszczący) to szlachetny lakier, który jest roztworem naturalnej lub syntetycznej twardej żywicy w olejku lotnym, alkoholu lub innym rozpuszczalniku. Zabezpiecza warstwy malarskie, nadaje bądź równoważy połysk. Dodany do farby przyśpiesza jej schnięcie i powoduje zmianę gęstości. Znajdziesz u nas specjalistyczne werniksy przeznaczone do dodawania do farb.

Rozpuszczalniki doskonale czyszczą narzędzia malarskie, ale też — w połączeniu z olejami — zmieniają konsystencję farby. Skracają nieznacznie czas jej schnięcia, ale odbierają jej charakterystyczny blask.

Media w postaci płynu, żelu lub pasty zmieniają gęstość, transparentność, blask, a nawet strukturę farb olejnych. Szczegółowe opisy poszczególnych preparatów pozwolą wybrać najodpowiedniejszy do realizacji konkretnego projektu artystycznego, a może nawet zainspirują twórcę.

Malarstwo olejne wzbudza podziw szlachetnym wyrazem i bogactwem efektów plastycznych. To skutek mistrzowskiej pracy artysty, ale też mnogości środków i mediów, którymi może on się posłużyć.

Szybka Dostawa
Szybka Dostawa Wygodne formy dostawy
14 dni na zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja
Gwarancja najwyższej jakości
Rekomendacja
Rekomendacja Serwisu Plastyk.pl

Kurierzy / płatności

Zapis do newslettera