Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Werniksy do pasteli oraz węgla

Werniksy do pasteli oraz węgla

Fiksatywa, to rodzaj całkowicie przezroczystego lakieru utrwalającego i przyśpieszającego schnięcie farb. Jest on doskonale dostosowany do zabezpieczania przed osypywaniem się rysunków tworzonych z natury nietrwałymi technikami (kredką, ołówkiempastelą suchą i pastelą olejną, węglem). W tych technikach używana jest jako werniks końcowy. Zabezpiecza malunek przed wytarciem, kurzem i utratą barw. Skład fiksatyw różni się w zależności od zastosowań. Zazwyczaj jest to żywica naturalna lub syntetyczna rozpuszczona w alkoholu etylowym lub kalafonia rozpuszczona w denaturacie.


Wybierz ilość i dodaj
Wybierz ilość i dodaj

W płynie, czy w sprayu?

Najczęściej stosowaną i najbezpieczniejszą techniką dla utrwalenia rysunku jest rozpylenie kilku cienkich warstw fiksatywy. Powinno ono odbywać się płynnym ruchem w odległości około 30 cm od obiektu. Kolejne warstwy nakłada (rozpyla) się po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Żeby uniknąć zacieków, lepiej nanieść kilka cieńszych warstw, niż jedną grubszą. Fiksatywy w płynie mogą być też nanoszone pędzlem; zazwyczaj tę technikę stosuje się przy utrwaleniach punktowych (np. w malarstwie olejnym) mających na celu uzyskanie dodatkowych efektów.

Dlaczego stosować fiksatywy

Krótko mówiąc, dla utrwalenia prac. Nie pozwól, żeby twoje dzieło przepadło! Rysunek wykonany węglem, pastelami, czy ołówkiem z czasem wyciera się, kruszy, reaguje z kurzem – słowem zanika. Kilka cienkich warstw fiksatywy skutecznie zaradzi takim problemom. Dzięki temu praca może w niezmienionej formie przetrwać nawet w niesprzyjających warunkach zewnętrznych.

Używaj fiksatyw ostrożnie

Ponieważ to rozpuszczalnik i zastosowany w nadmiarze może rozmyć rysunek, zmienić jego kolorystykę – czyli uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. O tym, że stosowanie fiksatywy przyciemnia nieco kolory, należy pamiętać zwłaszcza przy technice pastelowej.

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór fiksatyw dedykowanych rożnym technikom plastycznym. W razie wątpliwości co do wyboru odpowiedniego rodzaju, zawsze możesz liczyć na fachową poradę naszych sprzedawców.

Szybka Dostawa
Szybka Dostawa Wygodne formy dostawy
14 dni na zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja
Gwarancja najwyższej jakości
Rekomendacja
Rekomendacja Serwisu Plastyk.pl

Kurierzy / płatności

Zapis do newslettera