Gipsy profesjonalne dla artystów i hobbystów
Gips ceramiczny odlewniczy biały 1 kg.
Producent: BlikGips ceramiczny odlewniczy, w kolorze ecru.
Producent: BlikGips modelarski alabastrowy
Producent: BlikGips modelarski alabastrowy
Producent: BlikGips – co to jest?
Nazwa pochodzi od gr. Słowa:gypsos, które oznacza czynność gipsowania, a także kredę lub cement. Nazwa ta obejmuje dwa pokrewne pojęcia: minerał z grupy siarczanów – uwodniony siarczan wapnia. Pod względem fizycznym gips może być bezbarwny lub w kolorze białym, szarym, różowym i miodowożółtym. Jego powierzchnia jest szklista i jedwabiście perłowa. W sklepie plastycznym gips dla celów artystycznych i hobbystycznych kupujesz w postaci proszku o barwie białej lub kremowej, pakowany w workach o pojemności 1 kilograma. Dopiero po rozrobieniu z wodą i wyschnięciu ta masa staje się twarda i gładka. Zachowuje swój kształt i kolor. Doskonały materiał dla rzeźbiarzy do robienia form, dla konserwatorów do uzupełniania ubytków, dla hobbystów i dzieci do wykonywania drobnych dekoracyjnych form rzeźbiarskich.
Rodzaje gipsu
Gips ceramiczny, sztukatorski i modelarski to trzy podstawowe typy gipsu, które mają różne właściwości i zastosowania.
- Gips ceramiczny powstaje w wyniku częściowego odwodnienia i zmielenia naturalnego kamienia gipsowego. Jest drobnoziarnisty i bardzo wytrzymały. Stosuje się go do produkcji płytek, paneli i naprawiania ubytków w ścianach i otworach. Może być używany tylko wewnątrz budynków. Ma czysty biały kolor, gładką powierzchnię i schnie szybko.
- Gips sztukatorski jest również spoiwem pozyskiwanym z częściowo odwodnionego kamienia gipsowego. Wykorzystuje się go do tworzenia detali architektonicznych, form gipsowych i tynków wewnętrznych. Schnie nieco dłużej.
- Gips modelarski jest głównie stosowany w pracowniach rzeźbiarskich i przy wytwarzaniu sztukaterii. Jego głównym składnikiem jest siarczan wapnia, który powstaje w procesie odwadniania kamienia gipsowego.
Jak gips rozrobić z wodą?
To podstawowe pytanie, gdy dostajesz w sklepie kilogramowy worek proszku. Od dokładnego rozrobienia masy zależy jakość końcowego produktu. Zacznijmy od tego, w jakich proporcjach mieszamy gips ceramiczny z wodą. Ze względu na różne rodzaje gipsów trudno jednoznacznie określić jaki jest najlepszy stosunek wagowy czy objętościowy wody do gipsu. Jeśli na opakowaniu zakupionego gipsu nie ma podanych proporcji, praktycy stosują następującą taktykę. W pierwszym kroku do plastikowej miseczki wlewają wodę w ilości odpowiadającej wielkości formy, która będzie wypełniona gotowym gipsem. Następnie wsypują do wody małymi porcjami, przesiany przez sito proszek gipsowy, aż do momentu, gdy przestanie tonąć. Ważne, by wsypywać proszek do wody, a nie odwrotnie. Dokładnie mieszają miksturę uważając, by nie wtłoczyć do niej powietrza. Stukając lekko miseczką z gipsem o stół pozbywają się ewentualnych pęcherzyków powietrza. Gotową masą zalewają formę. Czas schnięcia zależy od wielkości formy i wykonanego odlewu.