Farby plakatowe, tempery i gwasze to trzy różne rodzaje farb wodnych. Łączy je to, że są one rozcieńczane wodą i zaliczają się do farb kryjących. Różni je dobór komponentów. Malarstwo farbami wodnymi jest historycznie rzecz ujmując, najstarszą techniką malarską.
Farby plakatowe, tempera oraz gwasz
Popularne kategorie w sklepie
Farby plakatowe
Bardzo popularne farby wodne łączące zalety tempery i gwaszu, zwane potocznie plakatówkami. Znane i używane są zarówno w przedszkolach, jak i w profesjonalnych pracowniach artystycznych. Swoją ogromną popularność zawdzięczają uniwersalności i łatwości w stosowaniu. Zawierają komponenty farb temperowych – emulsję, klej wodny, olej, werniks i pigment oraz gumę arabską - spoiwo gwaszu. Czym więc są farby plakatowe? Można powiedzieć, że to gwasz i tempera w jednym.
Dla kogo farby plakatowe?
Bez wahania można powiedzieć, że dla każdego. Będą świetnym wyborem dla rozpoczynających przygodę z malarstwem. Łatwość nanoszenia powoduje, że używane mogą być przez najmłodszych adeptów sztuk plastycznych, którzy dopiero co odkryli, do czego służy pędzel, po artystów, którzy chętnie traktują je jako medium pomocnicze przy innych technikach wodnych. Można malować nimi na różnorodnych powierzchniach chropowatych, od papieru przez płótno, nielakierowane drewno i glinę po np. tynki. W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości farby plakatowe zarówno dla profesjonalistów, jak i zestawy dedykowane dla najmłodszych.
Farba tempera
Tempema to określenie tak farby, jak i techniki malarskiej, która znana była niemalże od początku działań twórczych człowieka. Malowidła wykonane techniką temperową znaleźć można wśród okazów sztuki kultur starożytnych: egipskiej, asyryjskiej, chińskiej. Znana i lubiana wytrzymała próbę czasu i nie dała zepchnąć się na margines młodszym technikom malarskim. W czasach nowożytnych doprecyzowano jej formułę, ograniczając do farb, których spoiwem są emulsje (zawiesiny wodne w oleju lub oleju w wodzie połączone emulgatorem). Tempery są farbami szybkoschnącymi i trwałymi; po wyschnięciu ich powłoka staje się elastyczna, dzięki czemu są odporne na zginanie i z powodzeniem przetrzymują próbę czasu. Można malować nimi na płótnie, desce, papierze i tynku. Nie wymagają gruntowania. Nie są jednak odporne na wilgoć, dlatego nie można ich stosować na zewnątrz.
Dla kogo farby temperowe?
Nie tylko dla twórców rozmiłowanych w technikach wodnych. Dla wszystkich ceniących wszechstronność, ponieważ malując tą techniką można uzyskiwać efekty charakterystyczne tak dla akwareli, jak i oleju. Można nią malować zarówno w sposób kryjący, jak i laserunkowy. Stosowana jest w malarstwie sztalugowym, ściennym i w polichromii.
Czy o tym wiedziałeś?
Charakterystyka farby temperowej zależy od zastosowanego spoiwa. Jeśli do tempery jajowej dodamy wodę, rozcieńczając ją, uzyskamy transparentny, akwarelowy efekt, gdy zaś będziemy mieli do czynienia z temperą tłustą – efekt będzie zbliżony do oleju. Bywa że niełatwo odróżnić jest temperę od oleju, szczególnie gdy pokryta jest dodatkowo warstwą werniksu.
Gwasz
Gwasze (fr. gouache) to farby wodne, których spoiwem jest guma arabska. Charakteryzują się wysokim stopniem krycia, w składzie posiadają uszlachetniające dodatki: kredę, biel tytanową i cynkową. Czasem potocznie bywają nazywane akwarelą o właściwościach kryjących – nie mają one jednak świetlistości i transparentności charakterystycznych dla akwareli.
Dla kogo malarstwo w technice gwasz?
Najczęściej technika stosowana jest do wykonywania szkiców dla obrazów olejnych oraz ilustracji do książek. Oczywiście są też malarze stosujący z powodzeniem gwasz do malowania „pełnoprawnych” obrazów. Ponieważ nie przepuszczają światła, gwasze są często używane jako dodatkowe medium przy pracy z akwarelą. Dzięki nim uzyskuje się pożądane odblaski świetlne, głęboką biel i jednorodność odcieni. Rolę podłoża dla gwaszu najczęściej spełnia papier, ale można także stosować kartony, tektury, kość, pergamin i płótno. Niezależnie od tego, czy szukasz farb dla dziecka, jesteś początkującym adeptem malarstwa, artystą, czy hobbystą, zapoznaj się z naszą ofertą. Jesteśmy przekonani, ze znajdziesz tu odpowiednie farby dla siebie.
Popularne farby szkolne i dla dzieci
Znane nam ze szkoły plakatówki to najlepsze farby dla dzieci. Dają satysfakcję, rozbudzają wyobraźnię i cieszą obcowaniem z wodą i pięknymi kolorami.
Bogata paleta trwałych i czystych kolorów, charakteryzujących najlepsze farby we wszystkich technikach malarskich jest wynikiem użycia starannie wyselekcjonowanych czystych pigmentów. Ich umiejętne łączenie na etapie produkcji daje dużo pięknych gotowych barw, dostępnych w sprzedaży.
Najstarszym historycznie malarstwem jest malarstwo temperowe. Tempera to farba, której spoiwem jest emulsja, czyli substancja powstała po mechanicznym zmieszaniu substancji rozpuszczalnych w wodzie z substancjami nierozpuszczalnymi (olejami) za pośrednictwem emulgatora. Na początku było więc jajko, które jest naturalnym emulgatorem. Później zastąpiono je emulsjami sztucznymi. Dlatego dziś na rynku możemy kupić temperę jajową, kazeinową lub gumową. Tę ostatnią znamy pod nazwą plakatówki, która bywa mylona z gwaszem. Jednak gwasz nie posiada olejnego komponentu – jest farbą wodną, która w odróżnieniu od transparentnej akwareli jest kryjąca. Producenci farb mają w swojej ofercie zarówno tempery, plakatówki jak i gwasze. Szczegółowe opisy pozwolą wybrać najwygodniejszy środek malarski dla każdego artysty.