Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Akwarele - farby wodne

Farby akwarelowe to jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi artystycznych dostępnych na rynku. Z ich pomocą możemy tworzyć obrazy marynistyczne, pejzaże i ekspresyjne portrety. Z tego artykułu dowiesz się, co to są akwarele, jak ich używać, co można nimi malować oraz jakie akwarele będą najlepsze dla początkujących malarzy i dla dzieci.

Co to są farby akwarelowe?

Farby akwarelowe to farby wodne, czyli rozcieńczalne wodą. Akwarele to nazwa zarezerwowana dla delikatnych farb transparentnych, w odróżnieniu od kryjących farb wodnych tzw. gwaszy, plakatówek i farb akrylowych.

Charakteryzują się przezroczystością, co oznacza, że spod kolejnych warstw farby prześwitują warstwy nałożone wcześniej. Fakt ten determinuje sposób, w jaki się nimi maluje i jak się tworzy nowe kolory. Na półce sklepowej komplety farb akwarelowych rozpoznasz po małych rozmiarach, ponieważ pojedynczy kolor to naprawdę mała kostka lub tubka.

Farby akwarelowe są znane ze swojej nieprzewidywalności i spontaniczności, co czyni je idealnym narzędziem dla artystów otwartych na zaskakujące efekty i chętnych do eksperymentowania.

Jak malować akwarelami?

Jakie akwarele wybrać na początek?

Istnieje wiele marek i rodzajów farb akwarelowych na rynku. Najpowszechniej są znane proste akwarelki szkolne dla dzieci, których główną cechą ma być dostępność, uzyskana niestety kosztem jakości. Takie akwarele nie oddają prawdziwego uroku tej farby i rzadko zdobywają dziecięce serca.

Warto na początek zaopatrzyć się w podstawowy zestaw dobrej jakości farb akwarelowych. Minimum to 3 kolory: żółty, czerwony i niebieski. Z nich przez łączenie możesz uzyskać całkiem bogatą gamę barw. Przy tym zachwycisz się pięknem i intensywnością pigmentów, zobaczysz jak z każdą kolejną warstwą farby, kolory zmieniają się, zyskują głębię i inspirują wyobraźnię.

Praktycznie najmniejszy zestaw dostępny w sklepach to komplet 6 kolorów. Aby kupić tylko 3 kolory, trzeba poprosić w sklepie o pojedyncze akwarele w tubkach albo w pół- kostkach np. serii Van Gogh.

Jak stworzyć idealną paletę kolorów akwarel dla profesjonalisty?

Na rynku są dostępne nawet bardzo bogate zestawy kolorów, ale przecież raczej rzadko używa się wszystkich kolorów jednocześnie.

Ekonomiczne i praktyczne jest wzbogacanie własnej palety według aktualnych potrzeb. Zaczynając od trzech kolorów podstawowych albo od najmniejszego kompletu sześciu kolorów, można wzbogacać paletę dokupując pojedyncze kostki lub tubki farby. W ten sposób sukcesywnie dojdziesz do kompozycji barw, które odpowiadają dokładnie Tobie.

Uwaga! Bardzo prosty skład akwarel sprawia, że zawarty w niej pigment i jego właściwości mają decydujący wpływ na warstwę malarską. Każdy kolor farb ma cechy pigmentu, z którego powstał, więc różnią się one odpornością na wpływ światła, ziarnistością oraz stopniem przejrzystości. Przed zakupem warto sprawdzić charakterystykę każdego koloru.

Podstawowe techniki w malarstwie akwarelowym

Związane są głównie ze sposobami łączenia kolorów, rozprowadzania farb na specjalnym papierze i używania dedykowanych akwarelom mediów, czyli środków zmieniających ich właściwości.

Sposoby łączenia kolorów

Kolory w akwarelach łączymy na dwa sposoby. Pierwszy polega na mieszaniu farb na palecie. Ta technika najczęściej stosowana jest podczas łączenia farby akwarelowej w tubkach.

Drugi sposób polega na nakładaniu na siebie cienkich przejrzystych warstw różnych kolorów farby akwarelowej. Ważne, aby kolejną warstwę nakładać dopiero, gdy poprzednia wyschnie. To sposób, który daje szczególne wrażenie głębi i świetlistości na obrazie.

Technika mokre na mokre

Jedną z unikalnych cech farb akwarelowych jest możliwość malowania mokre na mokre. Oznacza to, że można nałożyć kolor na wilgotny papier lub na mokre warstwy kolorów, co tworzy piękne przejścia i efekty. To technika, która najbardziej wyraża nieprzewidywalność i spontaniczność akwarel. Musisz być gotów zrezygnować z własnej wizji i dać się ponieść naturze farb, wody i specjalnego papieru akwarelowego.

Dodatki do farb akwarelowych

Opanowanie tego żywiołu możliwe jest przez praktykę i … media do farb akwarelowych. Na przykład płyn maskujący pozwala zakryć cienką lateksową powłoką tę część papieru, która ma pozostać nie zamalowana. Po wyschnięciu farby zdejmuje się powłokę płynu maskującego i można kontynuować prace nad obrazem.

Rozcieńczanie farby ułatwi żółć wołowa, która zmniejsza napięcie powierzchniowe wody przez odtłuszczenie. Natomiast zmianę konsystencji akwarel uzyskuje się przez dodanie gumy arabskiej.

Co można malować farbami akwarelowymi - inspiracje

Farby akwarelowe są wszechstronne i pozwalają na tworzenie różnorodnych dzieł. Wśród nich na pierwszym miejscu są obrazy marynistyczne i wszelkie wariacje związane z wodą i jej mieszkańcami. Obraz delfina albo ryb pływających w morzu zawsze jest udany, nawet gdy malują go dzieci. Dla nich to szczególnie ekscytujący moment, bo budzi wiarę we własne zdolności.

Częstym tematem prac akwarelowych są kwiaty i abstrakcje, ponieważ doskonale sprzyja im natura akwarel. Nie do końca przewidziane rozlanie farby, swobodny ruch pędzla dodaje tylko naturalności i tchnie życie w malowany obraz. Każdy kwiat w swej niepowtarzalności jest jak żywy.

Mistrzowie potrafią delikatność i świetlistość akwareli wprzęgnąć w ożywienie postaci i uduchowienie ich twarzy. Akwarelowe portrety emanują emocjami i wyrażają prawdziwe charaktery.

Farby akwarelowe ze względu na swą prostotę są idealne do tworzenia ilustracji, miniatur, ręcznie malowanych kartek okolicznościowych i kolorowania papierowych dekoracji. Są przecież oprócz tradycyjnych kolorów również akwarele metaliczne złote, miedziane i srebrne oraz fluorescencyjne.

Kilka kostek tej farby powinno być w każdym domu

Akwarele to wspaniałe narzędzie artystyczne, które pozwala na tworzenie pięknych i wyjątkowych dzieł sztuki. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym artystą, czy doświadczonym malarzem, farby akwarelowe z pewnością dostarczą Ci niekończących się wrażeń.

Szybka Dostawa
Szybka Dostawa Wygodne formy dostawy
14 dni na zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja
Gwarancja najwyższej jakości
Rekomendacja
Rekomendacja Serwisu Plastyk.pl

Kurierzy / płatności

Zapis do newslettera