Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane
Kategorie

Kredki akwarelowe – do rysowania i malowania

Kredki akwarelowe – do rysowania i malowania

Akwarelowe kredki to pozornie zwykłe miękkie kredki ołówkowe, które wyróżniają się tym, że ich rdzeń bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i pozwala się rozprowadzać pędzlem na wzór farb akwarelowych.
Dzięki kredce akwarelowej zarówno rysunek jak i malarstwo akwarelowe otrzymują nowe oblicze, artyści nowe inspiracje, hobbyści przyjemność, a dzieci doskonałą zabawę.
Wiedzą o tym znani i renomowani producenci, jak Koh-i-noor, Faber-Castell, Derwent, czy Talens i sukcesywnie wzbogacają rynek artystyczny o kredki akwarelowe doskonałej jakości, w bogatej kolorystyce i różnorodnej formie: kredki wodne ołówkowe, progresso, sztyfty akwarelowe, pojedynczo, na sztuki i w kompletach. Pośród nich są kredki wodne transparentne, które przypominają akwarelę lub kredki wodne kryjące, które dają efekt podobny do rysunku tuszem.

Jeśli do tej pory pędzel nie słuchał Twojej ręki, a farba akwarelowa płynęła w nieoczekiwane miejsca na papierze, to teraz możesz precyzyjnie stworzyć rysunek kredką akwarelową i dopiero w ostatnim etapie, dodając odrobinę wody, uczynić z niego pracę malarską. Możesz także namalowaną akwarelę wzbogacić o fragmenty dorysowane kredką – decyzja należy do Ciebie. Życzymy dużo przyjemności z obcowania z kredkami akwarelowymi.

Popularne kategorie w sklepie

Zobacz więcej kategorii

Techniki rysowania kredkami akwarelowymi

Zamknięcie akwarelowego rdzenia w drewnianej oprawce skutkuje połączeniem dwóch technik artystycznych: rysunku i malarstwa akwarelowego. W ten sposób mnożą się sposoby, których można używać korzystając z kredek rozmywanych wodą.

Podstawowy warsztat pracy kredkami wodnymi

Już prosty komplet 12-u kredek może dać satysfakcjonujące efekty, szczególnie że można go wzbogacić o pojedyncze kolory, kupując je sukcesywnie na sztuki według aktualnej potrzeby. Jednak to bogatsze zestawy kredek zaspokoją Twoje potrzeby kolorystyczne i rozbudzą Twoją wyobraźnię. W naszym sklepie znajdziesz różne zestawy, odpowiednie dla Ciebie zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Pamiętaj zaopatrzyć się w odpowiedni papier. Aby wykorzystać w pełni walory kredek akwarelowych wypada używać wody. Jeśli papier jest zbyt cienki, rysunek będzie pomarszczony. Dlatego warto korzystać z papieru o gramaturze minimum 160g/m2, a najlepiej powyżej 200g/m2. Najlepsze parametry mają papiery akwarelowe. One też mają różne faktury, co także ma wpływ na ostateczny wygląd pracy. Polecamy bloki akwarelowe marki Fabriano, Canson, Daler Rowney czy Palazzo.

Pod ręką miej gumki do wycierania kredek, temperówkę do ich ostrzenia oraz miękki okrągły pędzel i pojemnik z wodą. Przydadzą się także miękkie bibułki lub chusteczki higieniczne do usuwania nadmiaru wody lub koloru. Skończoną pracę koniecznie zabezpiecz odpowiednim werniksem do farb akwarelowych.

Łączenie i tworzenie nowych kolorów

Najprostszy sposób korzystania z kredek akwarelowych polega na narysowaniu najpierw całego obrazu na sucho, a potem rozmyciu kolorów wodą za pomocą pędzelka. Wyrafinowane efekty uzyskuje się natomiast łącząc różne barwy i tworząc przejścia tonalne dla wydobycia światła albo uzyskania wysokiego stopnia realizmu.
Można zatem tworzyć nowe odcienie „na sucho”, „na mokro” lub „laserunkowo”. Technika „na sucho” polega na nakładaniu na suchej kartce kilku kolorowych warstw suchymi kredkami. Na tym etapie widać kreski w różnych kolorach. Dopiero nałożenie na nie pędzlem wody powoduje rozmycie kresek i połączenie wszystkich pigmentów w jednolitą plamę w nowym kolorze.
Sposób łączenia kolorów „na mokro” polega na rozmywaniu wodą na oddzielnej kartce pojedynczych kolorów, podobnie jak to się robi z farbą akwarelową na palecie malarskiej. Teraz te mokre plamy można łączyć za pomocą mokrego pędzla i nanosić na papier.

„Laserunek” wykonany kredkami akwarelowymi polega na kolorowaniu płaszczyzny warstwami. Każda z nich stanowi jeden kolor nałożony na papier, następnie rozmyty wodą dla uzyskania jednolitej barwy i wysuszony. Potem nakładaj kolejne warstwy kolorów aż do uzyskania pożądanego odcienia.

Lawowanie i cieniowanie kredkami akwarelowymi

Kredkami akwarelowymi możesz również uzyskać efekt podobny do lawowania akwarelami. Uzyskasz go na dwa sposoby:
1. przez delikatne zakreskowanie suchego papieru i rozmycie pigmentu wodą;
2. przez naniesienie kredką pigmentu na zmoczony wcześniej papier.
Światło wydobędziesz przez wymycie koloru lub nałożenie białej kredki na wyschnięty obraz.


Kredka czy farba akwarelowa?

Wybierając kredkę akwarelową ułatwiasz sobie pracę nad linią i kształtem. Akwarela wymaga umiejętności opanowania wody rozpływającej się po kartce. Namalowanie cienkiej precyzyjnej kreski pędzlem wymaga większej wprawy niż narysowanie kreski kredką, ponieważ to kredka towarzyszy nam od najmłodszych lat i jest oswojona. Rdzeń kredki nie wyschnie jak farba akwarelowa w tubce, ani nie trzeba rozpuszczać go długo jak kostkę akwarelową. Efekt malarski uzyskasz natychmiast po zetknięciu rysika z wodą.
Używając kredek akwarelowych na bieżąco decydujesz na ile Twój obraz jest rysunkiem, a na ile pracą malarską. Masz więcej możliwości nanoszenia poprawek i korygowania rysunku.

Szybka Dostawa
Szybka Dostawa Wygodne formy dostawy
14 dni na zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja
Gwarancja najwyższej jakości
Rekomendacja
Rekomendacja Serwisu Plastyk.pl

Kurierzy / płatności

Zapis do newslettera