Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane
Kategorie

Grafika, rzeźba – narzędzia i materiały

Grafika, rzeźba – narzędzia i materiały

Grafika to sztuka, która polega na powielaniu rysunku w wielu kopiach z jednej, wcześniej przygotowanej matrycy. Została zainspirowana najwyraźniej przestrzenną rzeźbą. Najstarsze techniki graficzne polegają na ryciu wypukłego wzoru w drewnie lub gipsie, podobnie jak płaskorzeźby. Twórcze inspiracje artystów przez wieki wzbogaciły tę gałąź sztuki o techniki graficzne o druku wklęsłym i płaskim.

Popularne kategorie w sklepie

Zobacz więcej kategorii

Niezbędne narzędzia do rzeźbienia

Dobre dłuta różnego rodzaju i wielkości są podstawą w pracy rzeźbiarza. Materiał rzeźbiarski zwykle jest twardy. To kamień, np. marmur, piaskowiec czy granit. Rzeźbiarz musi mieć profesjonalne, ostre dłuta, żłobaki i rylce wykonane z twardej stali. Przy wielu obiektach nie obejdzie się bez pobijaka. Precyzją i ostrością muszą cechować się dłuta do rzeźbienia w drewnie czy np. w kości słoniowej.

Zupełnie inne narzędzia są potrzebne do pracy z gliną, plasteliną czy gipsem. Są to różne „oczka” i „uszka” druciane na drewnianych rączkach, którymi artysta wybiera zbędny materiał. Podobnie używane są szpatułki drewniane lub plastikowe oraz specjalne nożyki do modelowania. Najpopularniejsze to produkty bydgoskiej firmy Ewa Marcinkowska i włoskiej RGM.

Praca w twardym materiale to wyzwanie dla zawodowców, ale rzeźbienie w glinie, czy w innych masach plastycznych jest satysfakcjonującą sztuką dla początkujących artystów i hobbystów. Zaoferowana dzieciom fantastycznie rozwinie ich wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne.

Akcesoria do druku wypukłego: drzeworytu, linorytu, gipsorytu

Drzeworyt, linoryt i gipsoryt powstaje przez rycie wzorów dłutami i rylcami w gładkiej powierzchni tabliczki drewnianej lub gipsowej. Polecamy szczególnie arkusze miękkiego linoleum, które jest wyjątkowo łatwe w opracowywaniu. Po wybraniu dłutami partii linoleum, które są tłem w rysunku, pozostaje wypukły wzór, na który należy nałożyć farbę drukarską specjalnym wałkiem graficznym. Gdy na taką matrycę nałożymy kartkę papieru i przyciśniemy prasą drukarską, otrzymamy wydrukowany obraz.
Najczęściej w tej technice używane są włoskie dłuta RGM i farby olejne Charbonell lub wodne Blockprint Talensa.

Preparaty do druku wklęsłego: miedziorytu, akwaforty, akwatinty,

Druk wklęsły polega na wypełnianiu farbą drukarską tych powierzchni matrycy, które są wklęsłe. Powierzchnie wypukłe są gładkie i czyste. Podstawowym materiałem jest gładka metalowa płyta, w której wzór wytrawia się kwasem. Najpierw płytę artysta pokrywa specjalnym werniksem graficznym, który nie rozpuszcza się w kwasie. Potem w tym werniksie rysuje wzór tak, by odkryć płytę. Gotową płytę zanurza w kwasie, który reagując z metalem „wyżera” w niej narysowany wzór. Po wyjęciu z kwasu, oczyszczeniu matrycy z werniksu, poprawieniu rysunku igłą można nakładać farbę drukarską i drukować.

Zamiast werniksu graficy używają też kalafonii lub pyłu asfaltowego, który po podgrzaniu przylega do płyty i chroni ją przed kwasem. Ta technika wymaga specjalistycznej pracowni i ogromnej wiedzy.

Specjalne narzędzia do mezzotinty i suchorytu

Chwiejaki, ruletki, igły i gładziki zastępują w mezzotincie i suchorycie proces trawienia. Duże powierzchnie żłobi się za pomocą różnej szerokości chwiejaków, a linie rysuje ostrymi igłami. Od lat sprawdzają się polskie narzędzia firmy Ewa Marcinkowska i włoskie RGM.

Do litografii - kredki

Matrycą w litografii jest kamień, na którym wzory rysuje się specjalną tłustą kredką litograficzną o różnym stopniu twardości lub tuszem litograficznym. Zakwaszenie powierzchni kamienia roztworem kwasu azotowego i gumy arabskiej powoduje, że niezarysowane przestrzenie stają się oleofobowe i nie przyjmują farby drukarskiej. Na uprzednio namoczonym papierze odbija się obraz przypominający odręczny rysunek ołówkiem lub piórkiem.

Szybka Dostawa
Szybka Dostawa Wygodne formy dostawy
14 dni na zwrot
14 dni na zwrot
Gwarancja
Gwarancja najwyższej jakości
Rekomendacja
Rekomendacja Serwisu Plastyk.pl

Kurierzy / płatności

Zapis do newslettera