Werniksy do pasteli oraz węgla

Werniksy do pasteli oraz węgla

Fiksatywa, to rodzaj całkowicie przezroczystego lakieru utrwalającego i przyśpieszającego schnięcie farb. Jest on doskonale dostosowany do zabezpieczania przed osypywaniem się rysunków tworzonych z natury nietrwałymi technikami (kredką, ołówkiempastelą suchą i pastelą olejną, węglem). W tych technikach używana jest jako werniks końcowy. Zabezpiecza malunek przed wytarciem, kurzem i utratą barw. Skład fiksatyw różni się w zależności od zastosowań. Zazwyczaj jest to żywica naturalna lub syntetyczna rozpuszczona w alkoholu etylowym lub kalafonia rozpuszczona w denaturacie.

Fiksatywy lista produktów

Concentrated fixative Talens (064) – bezbarwne medium produkcji holenderskiej, które zwiększa przyczepność pasteli, węgla drzewnego i grafitu do podłoża.

Fiksatywa Talens (061) - bezbarwne i szybkoschnące medium produkcji holenderskiej na bazie żywicy akrylowej. Podwyższa przyczepność miękkich pasteli do

Fiksatywa Koh-i-noor – bezbarwne medium czeskiej produkcji do utrwalania prac wykonanych ołówkiem, kredką, węglem lub pastelami.

Fiksatywa Maimeri (609) – bezbarwne medium włoskiej produkcji na bazie żywicy ketonowej do utrwalania prac wykonanych ołówkiem, kredką, węglem lub

Fiksatywa Fix Basic GHIANT – bezbarwne medium do utrwalania prac wykonanych ołówkiem, kredką, węglem lub pastelami. Postać aerozolu znakomicie ułatwia aplikację.

Concentrated fixative Talens (064) – bezbarwne medium produkcji holenderskiej, które zwiększa przyczepność pasteli, węgla drzewnego i grafitu

Fixative for charcoal Talens (063) - bezbarwne medium produkcji holenderskiej, które zwiększa przyczepność węgla drzewnego i grafitu do podłoża. Służy

Akrylowy transparentny błyszczący lakier Clear Lacquer Amsterdam 133 w puszce o pojemności 400 ml, w sprayu, do zabezpieczania akrylowych powłok malarskich na nieelastycznych powierzchniach.

W płynie, czy w sprayu?

Najczęściej stosowaną i najbezpieczniejszą techniką dla utrwalenia rysunku jest rozpylenie kilku cienkich warstw fiksatywy. Powinno ono odbywać się płynnym ruchem w odległości około 30 cm od obiektu. Kolejne warstwy nakłada (rozpyla) się po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Żeby uniknąć zacieków, lepiej nanieść kilka cieńszych warstw, niż jedną grubszą. Fiksatywy w płynie mogą być też nanoszone pędzlem; zazwyczaj tę technikę stosuje się przy utrwaleniach punktowych (np. w malarstwie olejnym) mających na celu uzyskanie dodatkowych efektów.

Dlaczego stosować fiksatywy

Krótko mówiąc, dla utrwalenia prac. Nie pozwól, żeby twoje dzieło przepadło! Rysunek wykonany węglem, pastelami, czy ołówkiem z czasem wyciera się, kruszy, reaguje z kurzem – słowem zanika. Kilka cienkich warstw fiksatywy skutecznie zaradzi takim problemom. Dzięki temu praca może w niezmienionej formie przetrwać nawet w niesprzyjających warunkach zewnętrznych.

Używaj fiksatyw ostrożnie

Ponieważ to rozpuszczalnik i zastosowany w nadmiarze może rozmyć rysunek, zmienić jego kolorystykę – czyli uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. O tym, że stosowanie fiksatywy przyciemnia nieco kolory, należy pamiętać zwłaszcza przy technice pastelowej.

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór fiksatyw dedykowanych rożnym technikom plastycznym. W razie wątpliwości co do wyboru odpowiedniego rodzaju, zawsze możesz liczyć na fachową poradę naszych sprzedawców.