Farby artystyczne akrylowe, olejne oraz wodne

Farby artystyczne akrylowe, olejne oraz wodne

Najlepsze farby olejne i nowoczesne farby akrylowe stanowią bazę warsztatu artysty malarza. Uzupełniają ją farby wodne: tempery i gwasze oraz farby akwarelowe i dekoracyjne.

Artystyczne farby olejne, akrylowe i wodne są najważniejszym tworzywem w pracy profesjonalisty. Dobre farby renomowanych firm spełniają wymagania tradycyjnych i nowoczesnych technik malarskich.

Malarstwo olejne to tradycyjna technika malarska, oparta na malowaniu farbami, których podstawowym spoiwem pigmentu jest olej. Rozcieńcza się ją olejem, terpentyną lub innym medium do farb olejnych. Olej schnie długo, więc proces twórczy jest długi, szczególnie w technice in pasto. W zamian daje ona możliwość nanoszenia wielu poprawek. Malarstwo laserunkowe, polegające na nakładaniu cienkich warstw transparentnej farby daje powłokę malarską dosyć cienką i łatwiej schnącą, ale wymagającą od artysty perfekcji. Proces schnięcia można skrócić przez zastosowanie sykatywy, a ostateczny wygląd obrazu zmienić przez użycie werniksu błyszczącego, satynowego lub matowego.

Malarstwo akrylowe jest nowoczesną techniką wykorzystującą farby stworzone na bazie syntetycznej żywicy akrylowej, którą rozcieńcza się wodą. Farba akrylowa łatwo rozprowadza się w wodzie i szybko wysycha. W tym wypadku konieczne jest dodawanie medium, które opóźnia schnięcie farby. Malowanie jest szybkie i efektowne, bo paleta tych farb bogatsza jest o kolory fluorescencyjne, a media o środki zmieniające konsystencję i wygląd tej farby. To farby zarówno dla wyrafinowanych artystów jak i początkujących malarzy. Chętnie używane przez studentów i młodzież.

Malarstwo akwarelowe opiera się na farbach składających się z czystego, jednorodnego pigmentu zespolonego naturalnym klejem roślinnym. Akwarele rozpuszczają się w wodzie, są więc łatwe w użyciu, szczególnie w plenerze. Akwareliści potrafią tymi farbami stworzyć dzieła o niepowtarzalnej grze światła i barw wykorzystując jedynie biel papieru i przejrzystość koloru.

Farby akwarelowe i gwasze (tempery), czy znane nam ze szkoły plakatówki to najlepsze farby dla dzieci. Dają satysfakcję, rozbudzają wyobraźnię i cieszą obcowaniem z wodą i pięknymi kolorami.
Bogata paleta trwałych i czystych kolorów, charakteryzujących najlepsze farby we wszystkich technikach malarskich jest wynikiem użycia starannie wyselekcjonowanych czystych pigmentów. Ich umiejętne łączenie na etapie produkcji daje dużo pięknych gotowych barw, dostępnych w sprzedaży.

Wysokie wymagania starają się zaspokoić renomowani producenci. Holenderski Talens oferuje 4 serie farb:

  • Rembrandt – dla najbardziej wymagających profesjonalistów;
  • Van Gogh – dla malarzy oczekujących bardzo dobrej jakości;
  • Amsterdam – dla studentów i aspirantów malarstwa sztalugowego;
  • Art-creation – dla każdego, kto lubi malować.


Każda z tych serii obejmuje farby olejne i akrylowe. Niemiecka firma Schmincke produkuje bardzo dobre farby olejne Norma i akrylowe Primacryl. Angielski producent Daley-Rowney przygotował farby olejne Graduate wzbogacone już w sykatywę, a z akryli Cryla i System 3. Bardzo popularne są włoskie farby olejne Classico, które mają w swojej palecie kolory metaliczne. Akrylowe farby o nazwie Acrilico, Polycolor i Idea otrzymamy od producenta Maimeri.
Znane są także farby akwarelowe tych producentów, np. seria Van Gogh, Horadam czy rosyjskie akwarele White Nights. Polecamy też nowoczesne akwarele Aquarius firmy Roman Szmal Art.